Kokie galimi sprendimai dėl oro kokybės, ventiliacijos pagerinimo

Klausimas:
Nusipirkau butą pastogėje paskutiniame aukšte, 2006 m. statybos, 50 m2, 2 kambariai, Vilnius. Jausmas, kad nuolatos trūksta oro, oras slogus, nors vienas langas nuolatos pravertas, stoglangiai ant mikrocirkuliacijos palikti (skersvėjo neina kaip padaryti). Skintos gėlės nuvysta per porą dienų. Po vonios silikonu buvo pelėsis, nors vonioje yra langas. Bute yra 2 ventiliacinės angos. Viena atvira - lubose spintoje. Kita su grotelėmis (be ventiliatoriaus) - vonios kambario sienoje, besiribojančioje su kaimynais. Iš šios angos sklinda iš kaimynų maisto gaminimo kvapas. Pridėjus popieriaus lapą prie šių angų, jaučiasi, kad yra trauka, tačiau nedidelė. Virtuvėje ventiliacijos angos nėra, gartraukis tik su anglies filtru. Kokie galimi sprendimai dėl oro kokybės, ventiliacijos pagerinimo? Ar gartraukis tik su filtru ok, ar reikalingas ventiliacijos kanalas (gartraukis šalia lango, gal galima per langą išvesti, ar sienoje skylę daryti, bet bus reikalingas namo gyventojų sutikimas)? Kur kreiptis? Pati nieko nesuprantu.
Komentarai:
Matosi, kad įrengimas šiuolaikinis, vadinasi, viskas padaryta gana sandariai ir jokios oro infiltracijos per sienas ar jos nesandarumus nėra, nes nėra tų nesandarumų.
Dabar, kodėl nėra traukos per natūralios oro cirkuliacijos vėdinimo angas. Todėl, kad natūraliai oro cirkuliacijai (ištraukimui) reikalingas aukščių skirtumas ir laisvesnis išorės oro pritekėjimas į vidų.
Juk, sutikite, kad neužtenka vien tik ištraukti oro iš patalpų, jis turi taip pat ir pritekėti. Kitaip susidarys šioks toks vakuumas ir oras nebus ištraukiamas.
Kadangi jūsų aukštas (palėpė) yra pats viršutinis, tai ir vėdinimo oro kanalai (kaminai) baigiasi iš karto virš Jūsų stogo. Tai reiškia, kad tarp jūsų patalpų ir kaminų viršaus praktiškai yra labai nedidelis aukščių skirtumas, todėl ta trauka yra labai nedidelė arba jos nėra visai. Nepadės net ir pradaryti langai, kadangi oras natūraliai neišsitrauks pakankamai. Be to, nėra pakankamo oro iš lauko pritekėjimo (stoglangių mikroventiliacija yra toli gražu nepakankama).
Taigi, nors ir įrengus gartraukiu angą per siną į lauką, reikalas iš esmės nepasitaisys, nes vis tiek bus gana silpnas oro pritekėjimas iš lauko, antra - juk nelaikysite visą laiką gartraukio įjungto, jis veiks labai retkarčiais ir trumpai.
Išvada, reikalingas priverstinis vėdinimas (su rekuperacija).
Norint gauti pasiūlymą, reikėtų kreiptis į Gilius ir Ko, Elektrinės g. 8, tel. +370 5 2395385 ir reikės atsiųsti savo buto planelio kopiją.
Pas Jus yra padaryta natūrali ventiliacija, kuri yra užteršta ir užsikišusi. Ypač nemalonus dalykas yra, kai turite kęsti kaimynų gaminamo maisto kvapą, nes pačiam yra tekę būti tokioje situacijoje. Sprendimas, kuris man pasiteisino - sieninis vėdinimo įrenginys. Turint buto planą, žinant žmonių gyvenančių kiekį, galimą padėlioti kiek tokių įrenginių reiktų. Vėdinimo įrenginiai pakeistų namų oro klimatą, nes šalintų jau užsistovėjusi ir tiektų iš lauko šviežią orą. Dėl namo kaimynų sutikimo, tai nemanau, kad jo reikia šioje vietoje.

Padėti galime, dabar svarbiausi klausimai būtų - buto planas ir gyvenančių žmonių kiekis.
Edvinas K., UAB Konkretus
Mintis, kad pilnai galima vėdintis per langą atėjo iš tarybinių laikų, kai kito būdo ir nebuvo. Tragiškiausia, kad ir šių dienų teisės aktuose tokia nuostata yra. Deja, nemažai architektų ir statytojų šią mintį propaguoja ir dabar, užmiršdami, kad viršutiniai daugiabučių namų aukštai ir šlovingaisiais tarybiniais laikai vėdindavosi gana prastai.
Kad savaiminė ventiliacija normaliai funkcionuotų reikalingas tam tikro aukščio kaminas, tam, kad veikiant fizikiniams dėsniams susidarytų pakankama trauka. Jūs minėjote, kad trauka yra, bet menka. Galimai neužtenka kamino aukščio.
Antras faktorius, reikalingas, kad normaliai funkcionuotų savaiminė ventiliacija, turi būti oro pritekėjimas. Tarybiniais laikais pastatai buvo gana nesandarūs ir oras infiltruodavosi per nesandarius langus, duris ar pastato konstrukcijas. Dabar, pastatams tapus sandaresniais, oro infiltracija per visokius plyšius gerokai sumažėjo. Atitinkamai ir blogiau pradėjo veikti savaiminė ventiliacija. Minėjote, kad iš WC ventiliacijos sklinda kvapai. Galimai Jūsų atidaryti langai tampa kamino tąsa ir kvapai iš ventiliacijos vamzdžio pasirenka lengvesnį kelią. Taip pat galimai blogai įrengta ventiliacijos kaminų viršutinė dalis. Tuo atveju oras, dėl vėdinimo kanale susidariusio slėgio, negali laisvai išeiti pro kaminą ir "ieško" lengvesnių kelių. Viršutinių butų vėdinimo angos ir tampa tuo lengvesniu keliu. Tai vėlgi tarybinių laikų vėdinimo standartai, kai į vieną vamzdį buvo galima sukišti kelis butus.
Dar vienas blogis Jūsų bute, tai recirkuliacinis gartraukis. Įprastai žmonės pamiršta keisti filtrus taip kaip numatyta, ir tie gartraukiai nejučia tampa drėgmės ir kvapų šaltinis bute. Gartraukis turi būti išvestas į ventiliacijos kanalą arba tiesiogiai į lauką.
Na ir šiuolaikinio buto vėdinimo pagrindas tai aktyvus priverstinis vėdinimas su šilumos grąžinimu - rekuperacija. Tik įrengtame bute pasirinkimas vienas - mini rekuperatoriai.
Situacija išsisprendžia nesunkiai, tik sprendimas turi būti kompleksinis, o ne pakrapščius vieną ar kitą vietą tikėtis, kad gal to užteks.
Dėl paskutinio Jūsų sakinio drįsčiau abejoti. Jūs tiesiog puiki oro kokybės ekspertė, savo pojūčių dėka galinti diagnozuoti problemą.
Situacija kuomet daugiaaukščių namų viršutinių butų gyventojai susiduria su oro kaitos trūkumu nėra jau toks retas atvejis. Tačiau geroji žinia yra ta, jog sprendimų kaip išspręsti vėdinimo klausimą tokioje situacijoje yra ne vienas.
Kokį iš sprendimų galima būtų taikyti Jūsų atveju - dar nežinau. Tačiau apsilankius objekte, atlikus aerodinaminius oro srautų matavimus bei išsiaiškinus ribojimus dėl intervencijos į esamą apdailą, sprendimą tikrai rastume.
Gintaras Petružis, UAB AVSA
Jums reikalingas mechaninis vėdinimas. Visas kitas angas užaklinti. Dėl virtuvinio gartraukio su anglies filtru reikia pasidomėti ar jis dar atlieka savo funkcija.
Zhender ComfoAir Q 350/450/600 TR 160x500x25mm G4+F7 ORIGINALIŲ filtrų komplektas
Zhender ComfoAir Q 350/450/600 TR 160x500x25mm G4+F7 ORIGINALIŲ filtrų komplektas
UAB Konkretus
4 atsiliepimai 100% rekomenduoja
45,98 €/vnt.
Fresh&Flex lankstus sertifikuotas antibakterinis ortakis
Fresh&Flex lankstus sertifikuotas antibakterinis ortakis
Viskas vėdinimui
5 atsiliepimai 80% rekomenduoja
89,99 €/vnt.
Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 411290 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3343
Iš viso buvo užduota 173382 klausimų
Gaukite pasiulymus
iš 95 specializuotų įmonių