Gaukite pasiulymus
iš 79 specializuotų įmonių Geoterminis šildymas
Geoterminio šildymo sistemos privalumai
Klausimas:
Noriu paklausti dėl geoterminio šildymo sistemos. Koks jos veikimo principas ir ko reikia norint įrengti geoterminio šildymo sistemą? Ar galima su ja išgauti karštą vandenį? Kokie privalumai ir trūkumai lyginant su šildymo sistema kietuoju kuru. Atsižvelgiant į geoterminio šildymo sistemos įrengimo kainą, ar greitai atsipirktų tokia sistema?
Komentarai:
Gerai parinkta, kokybiškai įrengta patikimo gamintojo geoterminio šildymo sistema turi daug privalumų: ekonomiškas eksploatavimas, beveik nulinė priežiūra, nėra gaisro pavojaus, nereikia rūpintis kuru ir jo sandėliuoti (tam skirtas patalpas galima naudoti kitiems tikslams), nėra dulkių ir t.t. Pagrindinis geoterminės sistemos minusas yra aukšta įrengimo kaina. Jos veikimo principas iš esmės yra toks pat kaip ir buitinio šaldytuvo, tik „šaldytuvas“ daug kartų galingesnis. Šilumos siurblys šaldo žemės gruntą (arba vandens telkinį), o patalpas šildo. Geoterminio šildymo sistemai reikia žemės sklypo: jei žemės kolektorius klojamas horizontalus, reikės didesnio žemės sklypo, o jei daromi gręžiniai - mažesnio. Paprastai geoterminio šildymo sistemos šildo patalpas ir ruošia karštą buitinį vandenį. Norint įvertinti kaip greitai tokia sistema gali atsipirkti, reikia su kažkuo konkrečiai lyginti. Pavyzdžiui, lyginant su šildymu elektra ji atsipirks daug greičiau, nei lyginant su šildymu kietu kuru. Kitas klausimas būtų ar reikia skaičiuoti nuolatinę kieto kuro katilo priežiūrą, kietam kurui skirtos patalpos kainą, kuro paruošimą ir parvežimą, gaisro pavojų, dulkes, dūmus ir t.t.
Šildantis geoterminiu šildymu šilumą gamina šilumos siurblys, o šiluma imama iš grunte paklotų vamzdynų arba grežinių. Norint įsirengti geoterminį šildymą būtina turėti pakankamą žemės plotą vamzdynams pakloti. Jei plotas nepakankamas, galima įsirengti gręžinius, į kuriuos įleistais vamzdžiais cirkuliuojantis skystis žemėje sušyla ir šilumą atneša iki šilumos siurblio. Šilumos siurblio pagaminta šiluma atiduodama pastato šildymo sistemai (grindų šildymui arba radiatoriams), taip pat šilumos siurblio pagaminta šiluma yra naudojama karšto buitinio vandens gamybai. Lyginant su kieto kuro katilu privalumas yra tas, kad geoterminiam šildymui nereikalingas kaminas, namuose netvyro dūmų kvapas, jei katilinė nėra atskirame pastate. Nereikia pirkti, sandėliuoti, džiovinti, skaldyti malkų. Nėra šiukšliu, dulkių ir pan. Šildymo sistemos valdymas labai patogus. Geoterminio šildymo pagrindinis trūkumas yra jo įsirengimo kaina. Šildymo sistema geoterminiam šildymui turi būti žematemperatūrinė (kuo daugiau grindų šildymo). Jei kalba eitų apie geoterminio šildymo įsirengimą senos statybos pastate, būtina įsitikinti ar užteks esamo sklypo vamzdynams grunte pakloti ar teritorijoje neauga vaismedžiai ir kiti medžiai ar teritorija nėra užstatyta ir pan. Be jokios abejonės geoterminio šildymo atsipirkimas yra gerokai ilgesnis, nei kitų šilumos rūšių. atsipirkimo laikas priklauso nuo elektros energijos kainos ateityje, nuo pastato šiluminių savybių ir pan. Tam, kad paskaičiuoti kiek kainuotų investicija įsirengiant geoterminio ar kieto kuru kūrenamą šildymo sistemą, reikia žinoti tikslius šildymo plotus pastate.
Gintautas Rucinskas, UAB Viessmann
Geoterminio šildymo sistemai reikalingas šilumos šaltinis, o tai gali būti paviršinis kolektorius, šilumos gręžiniai arba šiluma gali būti imama tiesiog iš oro. Šios sistemos pagalba galima šildyti pastatus ir ruošti karštą buitinį vandenį. Pagrindinis sistemos privalumas tas, kad ji nereikalauja nuolatinės priežiūros. Geoterminio šildymo sistemos kainos prasideda nuo 6-10 tūkst. Eur.
Vaidas, Gręžiniai