Gaukite pasiulymus
iš 94 specializuotų įmonių Rekuperatoriai
Ar rekuperatorus sausina orą
Klausimas:
Ar tiesa, kad turint plokštelinį rekuperatorių namie bus labai sausas oras? Ar reikia papildomai įsigyti drėkintuvą? Kalbu apie rekuperatorių Renovent Excellent 400 Plus.
Komentarai:
Oro sausinimas įvyksta bet kokiu atvėju šildant šaltą orą. Plokštiliniame rekupratoriuje šalinamas šaltas oras atvėsta ir dalis jame esančios drėgmės kondensuojasi, o iš lauko paimtas šaltas oras savaime yra pakankamai sausas, todėl gaunasi, kad rekuperatorius atima drėgmę iš patalpoje esančio oro. Kadangi tai plokštelinis rekuperatorius, jis neturi drėgmės grąžinimo galimybės, nes tiekiamo ir šalinamo oro srautai nesimaišo, bet tai būdinga problema daugumai rekuperatorių. Todėl jei Jums trūksta drėgmės, orą reikėtų papildomai drėkinti.
Pašildžius lauko orą nuo -20*C iki +20*C jo santykinė drėgmė lieka apie 3%. Taigi plokštelinis rekuperatorius žiemą tieks ypatingai sausą orą ir santykinė drėgmė patalpose gali kristi zemiau 10%. Mažiau ora patalpose išsausina rotaciniai rekuperatoriai, nes žiemą dalį drėgmės jie gražina į patalpas. Naudojant plokštelinį rekuperatorių be drėkintuvo bus sunku išsiversti.
Plokšteliniai vėdinimo įrenginiai sausina lauko orą, todėl į patalpas bus tiekiamas labai sausas oras. Noriu paminėti, kad rotaciniai vėdinimo įrenginiai žymiai mažiau sausina orą, todėl rekomenduoju rinkti rotacinį vėdinimo įrenginį. Dėl drėkintuvo reikia Jums patiems apsispręsti. Bet bet kokiu atveju, anksčiau ar vėliau jį teks pirkti.
Taip. Normalus oro drėgnumas - 60%. Jei absoliučiais skaičiais - prie +22*C patalpoje ore turi būti 10 g/m3 drėgmės. Prie -9*C lauko ore yra tik ~2 g/m3 drėgmės. Jei jūsų rekuperatorius tieks 400m3/h lauko oro, tai kas valandą patalpose turite išgarinti 3,2 litro vandens. Tarkim, jei namuose tuo metu yra 4 žmonės, jie per valandą sugebės iškvėpti ~0.4 litro vandens garų. Dar keliasdešimt gramų pridės garavimas iš gėlių vazonų, arbatinuko ir t.t. Bet iš kur paimti dar 2.7 litro? Galima įsigyti didelį akvariumą, keletą kartų per dieną plauti grindis, džiovinti skalbinius patalpose, įjungti nedidelį (buitinį) vandens purškiklį ar garintuvą ir t.t. Tuo pačiu galima paaukoti oro švarumą ir 2-3 kartus sumažinti oro kaitą. Bet vistiek, vargu ar sugebėsite pakelti oro drėgnumą daugiau kaip iki 30%. Neturi tokios bėdos hidroforinis plokštelinis rekuperatorius. Šilumokaičio sienelės pagamintos iš popieriaus. Per jas kondensatas iš išmetamo oro kanalo patenka į paduodamą orą ir sudrėkina jį beveik iki normos. Tačiau dėl užšalimo pavojaus Lietuvos klimate tokie rekuperatoriai ne labai tinkami (tenka oro paėmimo kanale montuoti papildomą elektrinį šildytuvą, kuris pašildytų lauko orą iki 0"C). Tad geriausias pasirinkimas namui - rotorinis rekuperatorius. Jis ne tik sėkmingai sprendžia per sauso oro problemą, bet ir turį didžiausią šilumos gražinimo koeficientą. Be to, esant neigiamai lauko temperatūrai rotorinis rekuperatorius dirba savo įprastame režime, o plokšteliniai rekuperatoriai tuomet įjungia apsaugos nuo užšalimo režimą ir didesnę laiko dalį šildo orą vien elektrinių tenų pagalba. Papildomas išgarinimo drėkintuvas "valgo" nemažai elektros. Jei patalpos drėkinamos purškiant vandenį (ar garuojant vandeniui pvz. nuo šlapių grindų) - tai energija vandens išgarinimui imama iš kambario oro ir jis atvėsta. Tuomet šildymo sistema išeikvoja papildoma energiją oro pašildymui patalpose. Tad nėra geras sprendimas - montuoti aukšto temperatūrinio efektyvumo koeficiento (nepainiokite su ŠILUMOS efektyvumu) plokštelinį rekuperatorių + papildomą oro drėkinimą patalpose, nes išlaidos drėkinimui gerokai viršija nauda, kai rekuperatorius teikia šiltesnį (bet sausesnį) orą.
Eduardas, Vėdinimas