Gaukite pasiulymus
iš 94 specializuotų įmonių Rekuperatoriai
Ar rekuperatorius gali panaudoti šilumą iš virtuvės gartraukio
Klausimas:
Pradedu statybas. Galvoju statyti namą, kuris atitiktų pasyvaus namo filosofiją. Turiu klausima del rekuperatoriaus. Ar rekuperatorius gali panaudoti grąžinimui šilumą iš san. mazgų ir virtuvės gartraukio? Šiose patalpose sukuriama daug papildomos šilumos ir ji, pagal STR, turi būti išmetama lauk per naturalios ventiliacijos kanalus. Tokia nuostata man visai nepatinka. Žinau, kad virtuvėje ir san. mazguose ta šiluma yra su pertekline drėgme, todėl ir idomu, kaip rekuperatorius susitvarko šitoje aplinkoje. Gal galėtumėte parekomenduoti kokį konkretų modelį?
Komentarai:
Panaudoti šilumą iš šių patalpų be abejo galima, tačiau rekuperatorius turi būti su plokšteliniu šilumokaičiu, kuriame nėra galimybės pasimaišyti tiekiamo ir šalinamo oro srautams. Plokšteliniuose rekuperatoriuose šiluma perduodama per šalinamą bei tiekiamą ora skiriančias plokšteles. Rotacinis rekuperatorius nėra tinkamas dėl oro srautų maišymosi ir dalies grąžinamo pašalinto oro atgal į patalpas kartu su visais kvapais. Kalbant apie skirtumus tarp plokštelinių ir rotacinių rekuperatorių galima paminėti skirtumą, kuris dažniausiai lemia pasirinkimo apsisprendimą - naudingo veikimo koeficientas, kuris plokštelinio šilumokaičio būna ~50%-60%, o rotacinio ~75%-80%, tačiau vis labiau reaguojant į energijos taupymą/elektros sąnaudas ir kitus svarbius eksploatacijos rodiklius pradėti gaminti rekuperatoriai su padidinto ploto šešiakampiais šilumokaičiais, kurių naudingo veikimo koeficientas siekia iki 90%. Visi tokio efektyvumo įrenginiai dalį šilumos atgauna ir iš kondensato, kuris yra pašalinamas tam tikslui padarytu kondensato nutekėjimo anga. Rekomenduočiau be abejo rinktis rekuperatorių su plokšteliniu šilumokaičiu dėl šių priežaščių:- NVK didesnis (su naujaisiais šilumokaičiais)- tylesni, nes nėra papildomos besisukančios detalės - rotoriaus- ekonomiškesni, nėra papildomo variklio - rotoriaus- patikimesnis nes nėra papildomos gendančios detalės - rotoriaus- visiškai nesugrąžina jokių kvapų (maisto gaminimo, skalbimo ar sanitarinių patalpų)- dažniausiai mažesnių gabaritų, nes plokštelinis šilumokaitis juk ne "būgnas"
Higienos normos numato kad iš sanmazgų ir virtuvės turi būti ištraukiamas tam tikras kiekis oro, tam kad užtikrinti pakankamą apykaitą drėgmės, kvapų bei mikrobų šalinimą. Ar tam tikslui naudojami natūralios ventiliacijos kanalai, ar kitokie vėdinimo metodai - tai pasirinkimo reikalas. Svarbiausia užtikrinti du dalykus: pakankamą oro kaitą ir kad oras iš "nešvarių" zonų nepatektu į "švarias" patalpas. Kai name įrengiama rekuperacinė vėdinimo sistema, jį paduoda orą į svetainę ir miegamuosius, o ištraukia - iš sanmazgų, virtuvės, sandėlių ir t.t. Labai svarbu pastate (bute) išlaikyti bendrą paduodamo bei ištraukiamo oro balansą. Jei pvz. sanmazguose įrengti papildomas ištraukimo sistemas, tai iš namo bus šalinama daugiau oro negu paduodama. Reiškia trūkstamas oras skverbsis į namą per visus įmanomus nesandarus. Jei namas gerai užsandarintas gali atsitikti taip, kad įjungus virtuvinį ištraukimo gaubtą oras į namą pradės tekėti per sanmazgų ventiliacijos kanalus - t.y. visiškai atvirkščiai nei numatyta. Tokiu būdu, optimaliausia vėdinimo schema: kai visų be išimties patalpų vėdinimą atlieka rekuperatorius, panaudojant viso išmetamo oro šilumą paduodamam orui pašildyti. Tik katilinėje saugumo sumetimais įrengiamas atskiras natūralios ventiliacijos kanalas. (Suprantama, garažas, lauko sandėlis ir kitos panašios patalpos neprijungiamos prie bendros namo vėdinimo sistemos). Dėl virtuvės gartraukio: Kadangi per šį prietaisą šalinamas labai užterštas oras, tai neapsimoka prijungti jį prie rekuperatoriaus. Riebalų garai labai greitai užterštu visus rekuperatoriaus paviršius. Oras nuo gartraukio turi būti išmetamas per atskirą vėdinimo kanalą. Gartraukis turi turėti ventiliatorių bei atbulinė sklendę, kuri uždaro vėdinimo kanalą kai ventiliatorius yra išjungtas. Atsižvelgiant į tai kad gartraukis naudojamas labai trumpą laiką ir šalinamo oro temperatūra vos keliais laipsniais aukštesnė, galima teikti kad šilumos nuostoliai yra nereikšmingi. Pasyvaus namo filosofija, apart energijos taupymo numato gamtinių energijos šaltinių naudojimą: saulės, vėjo, geoterminės šilumos. Kalbant apie vėdinimą, pravartu būtu įrengti požeminį oro paėmimo kanalą. Vasara oras, pratekant per giliai žiemėje užkastą vamzdį pakankamai atvėsta. Tokiu būdu atkrenta būtinybė naudoti kondicionierius. Žiema atvirkščiai - oras keliais laipsniais sušils. Taip pat galima įrengti geoterminį "šilumos siurblį", kuris būtu naudojamas karšto vandens ruošimui bei paduodamo oro šildymui, (arba namo šildymui). Tik reikia nepamiršti: norint įgyvendinti tokius planus reikia iš anksto paruošti visos namo inžinerijos detalų projektą, nes kai kurie darbų etapai turi būti atlikti jau pamatų įrengimo stadijoje.
Eduardas, Vėdinimas