Žemės ekspertai ekspertų komentarai
Žemės užstatymo ploto skaičiavimas
Kaip skaičiuojasi žemės užstatymo plotas? Atkreipėme dėmesį, kad dauguma pusė sklypo būna užstatyta, bet pagal įstatymą tik apie 20% galima užstatyti. Nuo ko priklauso užstatymo procentas?
Į užstatymo plotą skaičiuojami visi statiniai esantys ant žemės - pastatai, priestatai, terasos, ūkiniai ir kitokios paskirties pastatai ir pastatėliai, įėjimų laiptai, taip pat kabančios konstrukcijos - pastogės, balkonų išsikišimai, stoginės.
Statybos leidimas iki 80 kv. m namui
Vilniaus rajone norėčiau statyti namuką iki 80 kv., mano sklype stovėjo ūkinis pastatas, bet jau jo nėra, bet dokumentuose yra. Ar galėčiau pasistatyti toje pačioje vietoje ir registruoti kaip ūkinis pastatas ir gyventi ir ar turėčiau turėti kokius nors leidimus?
Statybų galimybė priklauso nuo to kokia yra šiuo metu Jūsų sklypo žemės paskirtis. Jei ji žemės ūkio, tuomet galima tik su žemės ūkiu susijusių statinių statyba. Jei žemės paskirtis yra KITA, tuomet galima ir gyvenamoji. Pastatai iki 80 m.kv gali būti ir gyvenamieji, ne tik ūkiniai, jiems taip pat galioja supaprastintos procedūros. Reikėtų tiksliai peržvelgti Jūsų dokumentus ir galima būtų atsakyti.
Kas yra supaprastintas projektas
Norejau suzinoti kas yra supaprastintas projektas. Ar tai gyvenamasis plotas, ar bendras plotas, ar uzstaymo plotas? Turime nameli, kurio bendras plotas 65kv.m. Pavasari norime pristatyti terasa. Tada uzstaymo plotas bus daugiau nei 80kv.m. Ar mums reikes daryti projekta.
Norint įrengti terasą projekto nereikia. Tai didina užstatymo plotą, tačiau nedidina pastato ploto. Projekto reikėtų, jei didėtų pastato plotas. Užstatymo plotas svarbus kitais atvejais.
Namų valdos sklypas patenka į kelių apsaugos zona
Namų valdos sklype (netoli kelio A14) yra vienbutis gyvenamasis namas. Planuojama rekonstruoti vieną iš kelių esančių ūkinių pastatų (padidinus plotą iki 80 kv.m) ir pakeisti jo paskirtį į gyvenamajį namą. Susidurta su problema - kelių direkcija nustačiusi apsaugos zoną 70 m, į kurią patenka visas sklypas. Klausimai: 1. Ar įmanoma ir kaip sumažinti apsaugos zoną iki pvz. 50 m? To siekiama norint vietoj rekonstrukcijos imtis naujos statybos arba be kliučių pakeisti ūkinio pastato paskirtį į gyvenamąjį namą, ko dabartiniu atveju nepavyksta padaryti dėl kelių direkcijos uždėtų apribojimų/galiojančių teisės aktu. 2. Jeigu rajono savivaldybė suteiktų leidimą keisti ūkinio pastato paskirtį į gyvenamąjį namą, o kelių direkcija prieštarautų, kas šioje situacijoje turėtų aukščiausią balso teisę? Ar tai nustatytų tik teismas? 3. Ar yra koks kitas legalus būdas norint pagal aukščiau aprašytą situaciją vykdyti statybos darbus?
Kelių apsaugos zonos, kaip ir daugelis kitų apribojimų, yra nustatytos Lietuvos Respublikos vyriausybės nutarimu. Už šį dokumentą aukštesnis yra tik įstatymas. Tad sumažinti zonos nėra jokių teisinių galimybių, nes nutarime nėra numatyta išimčių. Šiuo atveju Lietuvos automobilių kelių direkcija yra magistralinių kelių valdytojas ir vykdo jai pavestą funkciją - administruoja magistralinius kelius ir prižiūri veiklą vykstančią jų valdomų kelių apsaugos zonose.
Savivaldybė turi savivaldos teisę, tačiau ta teisė negali prieštarauti aukščiausio lygio susitarimams (priimtiems teisės aktams), tad savavališkai patenkinti Jūsų prašymo negali. Pagal dabar galiojančius teisės aktus deja Jūsų norui įgyvendinti nėra teisnių galimybių.
Savivaldybė turi savivaldos teisę, tačiau ta teisė negali prieštarauti aukščiausio lygio susitarimams (priimtiems teisės aktams), tad savavališkai patenkinti Jūsų prašymo negali. Pagal dabar galiojančius teisės aktus deja Jūsų norui įgyvendinti nėra teisnių galimybių.
Namo statyba žemės ūkio paskirties sklype
Norime pirkti žemės ūkio paskirties sklypą ir jame statyti namą. Kas mūsų laukia, nuo ko pradėti, kokius dokumentus reikia susitvarkyti?
Norint statyti žemės ūkio paskirties sklype pirmiausia reikia būti ūkininku ir įregistruoti ūkį tame sklype, parengti atitinkamą kaimo plėtros žemėtvarkos projektą, kuriuo būtų nustatomos statybos zonos. Tuomet galimos statybos.
Vandens apsaugos juosta
Turime 100 m upės apsaugos zoną. Kokiu atstumu iki apsaugos zonos galima statyti pastatus? Pvz. vištidė daugiau nei 4 tūkst. kvadratų.
Statyti statinius galima 50 m nuo vandens apsaugos JUOSTOS ribos, ji nustatoma atsižvelgiant į kranto reljefą. Bet vištidėms taikomos sanitarinės apsaugos zonos, kurios priklauso nuo auginamų vištų skaičiaus ir gali dar gerokai padidinti atstumą iki vandens telkinių. Jūsų atveju reikėtų skaičiuoti labai konkrečiai.
Namo pridavimo procesas
Prieš tris metus pradėjome statyti sodo namelį 80 kv. m. Kaip ir baiginėjam ir planuojam jau pridavinėti, koks pridavimo procesas ir kur kreiptis?
Pridavimo procesas priklauso nuo statybą leidžiančio dokumento. Jei tai rašytinis pritarimas - procedūra vienokia, jei statybą leidžiančio dokumento nėra, tuomet procedūra dar kitokia.
Statyti namą žemės ūkio paskirties sklype
Norėčiau stayti namą iki 80kv.m., turiu sklypą prie ežero žemės ūkio paskirties, neesu ūkininkas. Norėčiau pastatyti sienas, pamatus ir uždengti stogą, o tada imti paskolą statybų pabaigimui (vidaus įrengimui, apšiltinimui ir t.t.). Kur kreiptis ir nuo ko pradėti?
Iš principo statyti žemės ūkio paskirties žemėje galima tik nustačius statybos zonas žemėtvarkos projektais, o tam reikia būti ūkininku ir įregistruoti savo ūkį tame sklype. Nors pagal galiojančius teisės aktus statybai iki 80 m kv nereikia statybą leidžiančių dokumentų, bet pirmiausia reikia susitvarkyti žemę, kad joje apskritai būtų leidžiamos statybos nepriklausomai nuo statinių dydžio ir tipo.
Kas privalo daryti nuotekų vandens brėžinius
Kas privalo daryti nuotekų vandens brėžinius? Ar esamas architektas?
Nuotekų brėžinius rengia atestuotas vandentiekio dalies projektuotojas. Architektas rengia bendrąją, architektūrinę, sklypo sutvarkymo dalis. Inžinerinių sistemų dalys yra rengiamos atestuotų inžinierių.
Gyvenamojo namo statyba komerciniame sklype
Turiu sklypą, kuris yra komercinės veiklos. Ar galėtume statyti gyvenamąjį namą? Kokios sąlygos?
Pastato paskirtis turi atitikti žemės paskirtį. Tad komercinės paskirties sklype galima tik komercinės paskirties pastatų statyba. Komercinės paskirties pastatas yra pastatas, kurio didžioji dalis patalpų paskirtis yra komercinė. Kita, mažesnioji dalis patalpų, gali būti ir kitos, pvz. gyvenamosios paskirties.
Gyvenamojo namo statymas ant ūkinio pastato pamatų
Namų valdos sklype yra registruoti pastatai - gyvenamasis namas, ūkinis pastatas. Namas yra griūnantis. Norime namą griauti, nes jis mažas (38 kv.) ir plėsti nėra galimybės - šalia elektros laidai, o vietoje ūkinio nugriovus ant tų pačių pamatų statyti gyvenamąjį namą. Kokie dokumentai reikalingi? Koks paprasčiausias būdas?
Pagal dabar galiojančius teisės aktus griovimui projektinės dokumentacijos ir leidimų nereikia (išskyrus atvejį jei pastatas yra kultūros paveldo ar saugomoje teritorijoje). Norint statyti gyvenamąjį namą vietoje ūkinio pastato, jei nėra papildomų apribojimų taikomų sklypui, siūlyčiau laisvai rinktis gyvenamojo namo vietą ir neapsiriboti esamais pamatais. Statyba ant esamų pamatų lengvatų nesuteikia. Ar rengsite rekonstrukcijos ar naujos statybos projektą procedūros ir reikalavimai yra tokie pat. Procedūros ir reikalavimai priklauso nuo pastato dydžio - ar iki 80 kv. m ar didesnį.
Ar ūkio paskirties žemėje galima statyti ypatingą statinį
Ar ūkio paskirties žemėje galima statyti ypatingą statinį? Vištidę virš 2150 m2. Požeminis suskystintų dujų rezervuaras 20 m3.
Taip, galima, tik prieš tai reikia parengti kaimo plėtros žemėtvarkos projektą statybos zonoms įteisinti. Tuomet galima rengti pastato projektą ir gavus statybos leidimą pradėti statybas.
Ar keičiant ūkio paskirties žemę į komercinę reikia gretimo sklypo savininko sutikimo
Norėčiau sužinoti, ar keičiant ūkio paskirties žemę į komercinę reikia gretimo sklypo savininko sutikimo?
Jei paskirtis keičiama administracijos direktoriaus įsakymu, tuomet nereikia. Jei paskirtis keičiama sklypų formavimo pertvarkymo projektu, tuomet projekto rengimo metu vyksta viešinimas, kuriame gali dalyvauti kaimyninių sklypų savininkai.
Kaip išpirkti iš valstybės nuomojamą žemės gabaliuką
Iš valstybės nuomuoju žemę, ant kurios pastatytas pardavimo paviljonas (60 m2). Kaip išpirkti tą žemės gabaliuką? Nuo ko pradėti?
Pirmiausia Jums reikėtų kreiptis į Nacionalinės žemės tarnybos teritorinį padalinį (žemėtvarką) su prašymu leisti išpirkti nuomojamą valstybinę žemę. Jei pardavimo paviljonas yra Jūsų nuosavybė - neturėtų būti didelių sunkumų.
SVEIKI GYVENAME DAUGIABUCIAME NAME ,ŠIUO METU ĮKŪREME
SVEIKI GYVENAME DAUGIABUCIAME NAME ,ŠIUO METU ĮKŪREME BENDIJA IR NORETUMEME NUSTATYTI SKLYPO PLANUS AR TAI ĮMANOMA IR NUO KO PRADETI DEKUI
Sveiki. Daugiabučiai pastatai paprastai stovi valstybinėje žemėje. Todėl jums reikia kreiptis į savivaldybės architekto arba žemėtvarkos tarnybą su prašymu suformuoti žemės sklypą prie esamo gyvenamojo namo.
Pagarbiai
Pagarbiai
Kaip apskaičiuojamas namo plotas
Kaip apskaičiuojamas namo plotas? Noriu statyti namą iki 80 kv. m ir mane domina, kaip apskaičiuojamas namo plotas? Ar leidimai nereikalingi 80 kv. m bendro ploto iš 80 kv. m gyvenamųjų patalpų ploto? Būtų malonu, kad kas nors smulkiai apibrėžtų, koks būtent yra tas namas iki 80 kv. m.
Pastatų plotų skaičiavimo tvarką nustato ORGANIZACINIS TVARKOMASIS STATYBOS TECHNINIS REGLAMENTAS STR 1.14.01:1999 PASTATŲ PLOTŲ IR TŪRIŲ SKAIČIAVIMO TVARKA. "17. Gyvenamojo pastato bendrasis plotas yra visų jame esančių patalpų, tarp jų - ir funkcionaliai susietuose priestatuose, plotų suma." Skaičiuojamos visos patalpos, kurios turi keturias sienas. Garažas, jeigu jis sublokuotas, taip pat. Neskaičiuojama terasa, rūsys, pastogė. Pastogėje į plotą įskaičiuojamos patalpos ar jų dalys, kurios turi aukštį ne mažiau kaip 1,60 m. Į plotą įskaičiuojamas iš atitvarų plotas.
Tiksliuosius skaičiavimus atlieka matininkai ruošdami inventorinę bylą.
Tiksliuosius skaičiavimus atlieka matininkai ruošdami inventorinę bylą.
Namo statyba šalia aukštos įtampos laidų
Planuoju statyti namą iki 80 kv.m, bet per sklypą eina aukštos įtampos laidai. Kaimynai šalia laidų statosi namus, tai gal būtų leidžiama ir man. Ir gal atsirastu architektas kuris padarytų projektą?
Aukštos įtampos elektros linijos apsaugos zona priklauso nuo galingumo. Pvz. 110 galingumo linijai skiriama 20 m apsaugos zona nuo kraštinio laido. Dažnai gyventojai nepaiso šios zonos ir jaučiasi saugiai. Tačiau yra tikimybė, kad laidas nutruks ir nukris žemėn ar ant namo stogo, automobilio, stovinčio kieme ir pan. Be to aukšta įtampa aplink skleidžia magnetinius laukus. Žmogaus organizmas nuolat veikiamas tokių laukų reaguoja įvairiai:))))) Turint sklypo planą galima būtų tiksliau aptarti galimybes. Mes mielai parengtume jums namo projektą.
Ūkinio pastato rekonstrukcija nekeičiant vietos
Patarkite, kaip galėčiau sutvarkyti ūkinį pastatą, kuris stovi ant ribos su kaimyno žeme. Noreciau statyti naują, bet nekeisti vietos, nes dabar, jei daryčiau projektą, reikėtų atitraukti 3 m nuo kaimyno ribos.
Jums reikėtų rengti esamo pastato rekonstrukcijos projektą. Rekonstruojant galima iš esmės perstatyti pastatą. Arba gauti raštišką kaimyno sutikimą, tuomet galima ir nauja statyba ant sklypo ribos.
Priestato įteisinimui reikalingi dokumentai
Pasistačiau priestatą prie nedidelio medinio sodo namelio, namelio plotas 59 kv. m., o su priestatu 87 kv. m. Priestatas pastatytas ant betoninių polių. Kokių dokumentų reikia, kad būtų įteisinta. Kiek žinau, poliai nesiskaito kaip pamatas. Tai laikinas statinys.
Jei priestatas sujungtas su pastatu, tai yra vienas statinys, nepriklausomai nuo konstrukcijos ir medžiagų tipo. Jei statinys viršija 80 kv. m. ribą, tuomet keičiasi jo kategorija iš nesudėtingo į neypatingą. Dabar Jūsų namas yra neypatingas statinys, tačiau tapo tokiu nelegaliai. Reikėtų projekto (namo su priestatu) ir statybos leidimo. Tik tuomet jis taps legalus neypatingas.
Galimybės žemės paskirties keitimui
Noriu statyti iki 80 kv. mnamą. Turiu žemės sklypą kaime, kuris yra žemės ūkio paskirties. Kaip galima būtų pakeisti paskirtį?
Yra du būdai statyti - nekeičiant žemės paskirties (sąlygos - ne mažiau kaip 0,5 ha ploto ir ūkininko sodybos įsteigimas) arba keičiant žemės paskirtį (sąlygos - toje teritorijoje galiojantys teritorijų planavimo dokumentai turi leisti keisti paskirtį). Antruoju atveju, reikia tiksliai žinoti, kurioje vietoje yra Jūsų sklypas, tuomet galima įvertinti galimybes. Pačiam pastatui, jei jis ne mieste, kultūros paveldo ar saugomoje teritorijoje, reikia tik supaprastinto statybos projekto, statybą leidžiančio dokumento nereikia. Galima statyti pasirengus projektėlį.
Kuo skiriasi statyba namų valdoje ir sodo sklype
Norėčiau paklausti, kuo skiriasi namų valdos namas nuo sodo bendrijos namo?
Pastatai nėra skirstomi pagal tai, kur jie stovi. Pastatai skirstomi pagal veiklą, kuri juose vykdoma (gyvenamoji, komercinė, pramoninė ir pan.) ir pagal sudėtingumą (nesudėtingi, neypatingi ir ypatingi).
Kokio ploto gyvenamąjį namą leidžiama statyti sodų bendrijoje
Norėtume sužinoti, kokio ploto gyvenamąjį namą galima statyti sodų bendrijoje? Kiek m2 jis gali būti, kad reikėtų kuo mažiau leidimų?
Be statybos leidimo ir rašytinio pritarimo galima statyti ne didesnį kaip 80 m2 pastatą. Jeigu sodų bendrija yra saugomoje teritorijoje, tai reikės rašytinio pritarimo.
Pirminio pastato projekto korektūra
Norime pirkti visai kitą namo projektą. Ar mums reikės išsiimti naują statybos leidimą, ar tik paduoti visus turimus seno projekto dokumentus projektuotojui ir to užteks?
Statybos leidimas išduodamas namo projektui įgyvendinti, o statybų metu nuo jo galima nukrypti tik 5%. Norint statyti kitokį namą reikia tam kitokiam namui gauti naują statybos leidimą.
Norime pirkti dalį sklypo
Norime pirkti dalį sklypo, 19 arų žemės ūkio paskirties. Sklypas yra neatidalintas ir nepadaryti kadastriniai matavimai. Ar atidalinimo procedūra labai sudėtinga? Kokia eiga? Kiek laiko užtrunka? Ar reikalinga rengti detalusis planas ar jis nebūtinas? Norėsime keisti paskirti į namų valdą ir užsiimti statybomis.
Prieš perkant sklypą labai rekomenduoju įsitikinti, kad atidalinus sklypą bus galima keisti jo paskirtį ir statyti.
Visa atidalinimo procedūra būtų tokia. Pirmiausia dabartinis savininkas turi užsakyti kadastrinius matavimus ir sklypo planą ir visa tai registruoti registrų centre. Tuomet tik sklypo savininkas gali inicijuoti sklypo atidalinimą (rašyti prašymą Nacionalinei žemės tarnybai dėl projekto rengimo). Tuomet rengiamas atidalinimo projektas, kuris trunka apie 4 mėn. Po projekto kiekvienam atidalintam sklypui rengiami kadastriniai matavimai ir sklypų planai.
Kai naujai atidalinti sklypai registruoti registrų centre tuomet galima juos pirkti arba pirkti iki projekto rengimo pradžios, bet tuo metu tapsite dalinamo sklypo bendrasavininkais.
Kadangi žemės paskirtis žemės ūkio, tad pardavėjas iš Nacionalinės žemės tarnybos turi gauti leidimą parduoti žemę, o Jūs iš Nacionalinės žemės tarnybos turite gauti leidimą pirkti žemę (trunka iki 3 mėn), tik tuomet gali įvykti sandoris.
Jei visa šita dalis įveikta tuomet, jei leidžia galiojantys teritorijų planavimo dokumentai, galima keisti žemės paskirtį ir planuotis statybas.
Visa atidalinimo procedūra būtų tokia. Pirmiausia dabartinis savininkas turi užsakyti kadastrinius matavimus ir sklypo planą ir visa tai registruoti registrų centre. Tuomet tik sklypo savininkas gali inicijuoti sklypo atidalinimą (rašyti prašymą Nacionalinei žemės tarnybai dėl projekto rengimo). Tuomet rengiamas atidalinimo projektas, kuris trunka apie 4 mėn. Po projekto kiekvienam atidalintam sklypui rengiami kadastriniai matavimai ir sklypų planai.
Kai naujai atidalinti sklypai registruoti registrų centre tuomet galima juos pirkti arba pirkti iki projekto rengimo pradžios, bet tuo metu tapsite dalinamo sklypo bendrasavininkais.
Kadangi žemės paskirtis žemės ūkio, tad pardavėjas iš Nacionalinės žemės tarnybos turi gauti leidimą parduoti žemę, o Jūs iš Nacionalinės žemės tarnybos turite gauti leidimą pirkti žemę (trunka iki 3 mėn), tik tuomet gali įvykti sandoris.
Jei visa šita dalis įveikta tuomet, jei leidžia galiojantys teritorijų planavimo dokumentai, galima keisti žemės paskirtį ir planuotis statybas.
Ar įmanoma statyti namą
Rengiant kaimo detalųjį planą, jo riba dalija turimą sklypą į dvi dalis (didžioji dalis patenkt į detalųjį planą). Ar patenkančioje dalyje bus pakeista paskirtis iš žemės ūkio į namų valdą (sklypas yra Labanoro regioniniame parke)? Jeigu paskirties negalima keisti, ar įmanoma patenkančioje dalyje statyti namą, nustačius gyvenamąją teritoriją?
Kiek suprantu detaliojo plano riba eina per Jums priklausantį sklypą. Taip NEGALI būti. Detaliojo plano riba privalo sutapti su esamų sklypų ribomis. Šiuo atveju yra klaida pačiame plane ir reikėtų prašyti rengėjų arba planavimo organizatoriaus, kad šią klaidą ištaisytų. Jei detaliojo plano sprendiniai jus tenkina - prašykite, kad visą Jums priklausantį sklypą įtrauktų, jei detaliojo plano sprendiniai Jūsų netenkina - prašykite, kad Jums priklausantį sklypą išimtų iš detaliojo plano galiojimo ribos.
Jei detalus planas jau patvirtintas ir jo keisti nėra galimybių, tuomet galima atidalinti sklypą (priklausomai nuo parko ir detaliojo plano reglamentų). Atidalinti taip, kad naujai suformuoti sklypai sutaptų su detaliojo plano riba ir tuomet keisti to sklypo paskirtį, kuris patenka į detalųjį planą.
Dėl galimybių statyti, reikėtų labai konkrečiai pamatyti sklypo planą, RC išrašą ir detaliojo plano sprendinius ką jie ten leidžia ir ko ne, tuomet galima būtų tiksliai atsakyti kokios galimybės statybai :)
Jei detalus planas jau patvirtintas ir jo keisti nėra galimybių, tuomet galima atidalinti sklypą (priklausomai nuo parko ir detaliojo plano reglamentų). Atidalinti taip, kad naujai suformuoti sklypai sutaptų su detaliojo plano riba ir tuomet keisti to sklypo paskirtį, kuris patenka į detalųjį planą.
Dėl galimybių statyti, reikėtų labai konkrečiai pamatyti sklypo planą, RC išrašą ir detaliojo plano sprendinius ką jie ten leidžia ir ko ne, tuomet galima būtų tiksliai atsakyti kokios galimybės statybai :)