Mažų energijos sąnaudų/pasyvių namų projektavimas, konsultacijos ekspertų komentarai
Nuo ko pradėti tvarkyti teisinius projekto klausimus
Namo priestatas 1985, paverstas atskiru butu ir nekilnojamo turto vienetu Žaliakalnyje, Vaičaičio g. Nors rajonas paveldinis, pats pastatas nepriklauso paveldui. Norint keisti projektą - pasidaryti papildomą langą antrame aukšte, kuris iš išorės prieinamas tik per kaimynų sklypą, nuo ko pradėti tvarkyti teisinius projekto klausimus?
Pradėkite nuo to, kad bet kokius projekto pakeitimus gali daryti tik projekto autorius. T.y. turite susisiekti su projekto autoriumi. Kadangi teritorija priklauso paveldo teritorijai, tai projekto autorius turės atestatą dirbti tokioje teritorijoje.
Naujas projekto parengimas ir statybos leidimas norint statyti mažesnį namą
Turim statybos leidimą bei patvirtintą projektą 100kv. namui. Tačiau pasikeitus aplinkybėms norime statyti iki 50kv. namą. Ar reikalingas naujas projekto parengimas ir statybos leidimas (norėtume įregistruoti kaip gyvenamą namą)?
Tokie projekto pakeitimai vertinami kaip esminiai projekto pakeitimai. Tokiais atvejais yra reikalinga projekto korekcija, išleidžiant projekto A laidą (jeigu dar nebuvo pakeitimų daryta iki tol) ir reikalingas naujas statybą leidžiantis dokumentas.
Reikalingi dokumentai norint pradėti projektavimo darbus
Kokius dokumentus turėčiau pateikti, kad būtų galima pradėti projektavimo darbus?
Dokumentai norint pradėti projektavimo darbus:
1. Sklypo nuosavybės dokumentai.
2. Sklypo planas.
3. Topografinė nuotrauka.
4. Teritorijų planavimo dokumento kopijos
1. Sklypo nuosavybės dokumentai.
2. Sklypo planas.
3. Topografinė nuotrauka.
4. Teritorijų planavimo dokumento kopijos
Pagrindiniai statybos proceso etapai
Kokie būtų pagrindiniai statybos proceso etapai nuo projekto parengimo iki statybos leidimo gavimo ir statybos darbų pradžios?
1. Susirandate kas jums padarys projektą. Nebūtinai tai turi būti architektas. Bet projektuotojas turi būti atestuotas.
2. Aptariate projektavimo sąlygas. Kas kokius darbus atliks, kokie terminai, kokia projekto apimtis ir sudėtis.
3. Projektavimo procesas
4. Statybos leidimo gavimo procesas. Gali užsitęsti iki neadekvačių terminų.
5. Pranešimas apie statybos pradžią.
6. Statybos darbai
2. Aptariate projektavimo sąlygas. Kas kokius darbus atliks, kokie terminai, kokia projekto apimtis ir sudėtis.
3. Projektavimo procesas
4. Statybos leidimo gavimo procesas. Gali užsitęsti iki neadekvačių terminų.
5. Pranešimas apie statybos pradžią.
6. Statybos darbai
Ką susiderinti iki pagalbinio ūkio pastato statybų pradžios
Ar reikalingas SLD pagalbinio ūkio pastatui žemės ūkio paskirties sklype, kai statinys turi rūsį, kvadratūra neviršija 80kv.m, aukštis neviršija 8,5m? Ką privaloma pasiruošti (susiderinti) iki statybų pradžios?
Žemės ūkio paskirties sklype IŠVIS NEGALIMA statyti JOKIO pastato. Galima statyti tik tuo atveju, jeigu yra suformuota ūkininko sodyba.
Karkasinių namukų įforminimas namų valdos žemės sklype
Turimame namų valdos žemės sklype 16 arų norime pastatyti kelis (keturis) karkasinius namukus apie 60 kv.m. Domėjausi, kad žemės sklypo padalinti nėra galimybės, reikalavimas mažiausiai 10 arų. Ar galima įforminti šiuos statinius? Ką būtina žinoti prieš pradedant?
Pagal dabar galiojantį Teritorijų planavimo įstatymo reglamentą viename sklype galima statyti tik VIENĄ vienbutį arba dvibutį namą. T.y. viename sklype negalima statyti 4 karkasinius namus, nepriklausomai nuo to koks jų plotas
Išsamus ar supaprastintas projektas norint statyti namą iki 80kv. kaime
Sklypas kaime, ne soduose. Į aplinkos apsaugos zonas nepatenka. Gyvenamosios teritorijos - mažaaukščių gyvenamųjų namų statybos. Ar norint statyti namą iki 80kv. būtinas išsamus projektas, ar užtenka ir supaprastinto? Kokie taikomi energiniai ir kt. reikalavimai?
Gyvenamos paskirties namui reikalingas namo projektas ir statybos leidimas. Iki 80kv.m namui galima daryti supaprastintą projektą. Bet prievolė daryti projektą ir gauti statybą leidžiantį dokumentą išlieka. 80kv.m namo plotui galioja energinio naudingumo reikalavimai, t.y. A++ klasė. Iki 50kv.m bendrojo ploto namui netaikomi energinio naudingumo reikalavimai.
Sodybos regioniniam parke atkūrimas
Mano šeimai priklauso miškas, kuriame yra išlikę prosenelių sodybos pamatai. Mano proseneliai buvo knygnešiai. Sodyba yra regioniniam parke, ir visa teritorija yra žmogaus neliesta jau virš 40 metų, o paskutiniai darbai, buvo sovietmečio centralizacijos nugriauta sodyba ir užsodintas eglynas. Aš norėčiau tą sodybą atkurti, tačiau nežinau kokiais žingsniais man reikėtų eiti prie to. Ar galėtumėt pagelbėti, ar nukreipti, kur galėčiau rasti informacijos apie tai?
Pirmoje eilėje apsilankykite regioninio parko direkcijoje. Jie suteiks visą reikiamą informaciją kokius darbus reikia atlikti, norint atstatyti sodybą.
Priešgaisriniai atstumai tarp namų sodų bendrijoje
Ar projektuojant priešgaisrinius atstumus tarp namų, sodo namelis bendro ploto 48 m2 yra suprantamas kaip namas? Ir kaimyniniame sklype, naujai projektuojamo gyvenamo namo 240 m2 atstumas neturėtų būti 3-5 metrai? Žemės sklypai mėgėjiškų sodų bendrijoje, sklypų plotis apie 16 metrų, plotas apie 6 arai.
Taip, 48kv.m ploto sodo namas yra traktuojamas kaip statinys, kuriam reikia išlaikyti priešgaisrinius atstumus tarp pastatų. Priešgaisrinius atstumus tarp pastatų nurodo pastato atsparumo ugniai laipsnis ("Gaisrinės saugos pagrindiniai reikalavimai", 6 lentelė). Šis atstumas gali būti sumažintas gavus gretimo sklypo pastato savininko sutikimą, atlikus inžinerinius gaisrinės saugos sprendinius, atlikus skaičiavimus.
Leistina statyba dirbamos žemės sklype
Man padovanojo 80 arų žemės dirbamos. Ką joje galiu pasistatyti? Jei negaliu, jos dalį, nors 20 arų paversti į pasodybinį sklypą. Gal koks kitas būdas yra, kad galėčiau toj žemėj ką nors nedidelio iki 70 kv. pasistatyti, ar svirną, ar lauko virtuvę, ar pirtelę?
Žemės ūkio paskirties sklype pastatų statyba yra negalima.
Atstumai nuo privataus sklypo ribos iki naujai numatytos tiesti gatvės
Ar yra nustatyti atstumai nuo privataus sklypo ribos iki naujai miesto savivaldybės numatytos tiesti gatvės? Kokiuose normatyvuose tai galima rasti?
Bendra tvarka yra numatytas atstumas iki sklypo ribos. Jis negali būti mažesnis nei 3m (jeigu teritorijų planavimo dokumentuose nėra nustatyta kitaip) nuo labiausiai atsikišusios pastato konstrukcijos. Minimalius gyvenamųjų pastatų atstumus galima rasti STR 2.02.01:2004, STR 2.02.09:2005, STR 1.05.01:2017. Gatvių ir kelių apsaugines zonas nustato Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas
Leidimas ir projektas garažo statybai kaime
Turiu namų valdos sklypą kaime. Ketinu statyti garažą - ūkio paskirties statinį. Šis statinys bus 80m2 ir aukštis daugiau kaip 8.5m. Bet namą žadu statyti vėliau, pirma garažą. Sklypo dydis 7a. Ar man reikia šioms statyboms leidimo ir projekto?
Nesudėtingam ūkio paskirties pastatui, garažui nereikia statybą leidžiančio dokumento jeigu pastatas ir vietovė kur jis bus statomas atitinka tam tikrus reikalavimus. Pastato plotas negali viršyti 80kvm ir 8,5m aukščio. Viršijus šiuos matmenis būtinas statybą leidžiantis dokumentas.
Gyvenamasis ar bendrasis namo plotas iki 80kv. be statybos leidimo
Nereikia statybos leidimo sodo namo statybai, kai namo plotas iki 80kv. gyvenamasis ar bendrasis?
Bendras pastato plotas negali viršyti 80kv.m. Sodo name negali būti gyvenamojo ploto. Sodo namas-negyvenamos paskirties pastatas, skirtas eksploatuoti 4 mėnesius per metus (Statybos įstatymo 51str 2.6p)
Namo statyba žemės ūkio paskirties žemės sklype
Mano mama turi žemės ūkio paskirties žemės sklypą, 49 arai Vilniaus r. Rudaminoje. Aš (jos dukra) noriu statyti ant tos žemės sau namą iki 80 kv. m. Ar aš galiu tai padaryti ir nuo ko man pradėti? Kokie turi būti mano veiksmai?
Žemės ūkio paskirties sklypuose namo statyba yra negalima. Reikia arba atlikti teritorijų planavimo ir sklypo paskirties keitimo procedūras, arba suformuoti ūkininko sodybą. Tik tokiu atveju galima statyti namą.
Namo iki 80kv.m projektavimas
Noriu sužinoti kaip pagal dabartinius įstatymus yra su namais iki 80 kv.m, nes visur skirtinga informacija. Ar reikia leidimo, ar ne? Reikia projekto?
Gyvenamojo namo statybai (nesvarbu koks jo plotas) visada yra reikalingas projektas ir statybą leidžiantis dokumentas. Atskirai stovintiems iki 50kv.m bendrojo ploto pastatams energinio naudingumo reikalavimai nėra nustatyti.
Pamatyti kaimyno statomo namo projektą
Sveiki, Gyvename nuosavų namų kvartale. Prie mūsų namo prasidėjo dviaukščio namo rekonstrukcija, iš statybininkų sužinojome, kad bus statomi dar du papildomi aukštai. Galimai ten bus hotelis, pastatas naudojamas komercinei veiklai. Nuo tvoros iki jų pastato apie 5 metrus. Informuoti nebuvome, ar galime kažką padaryti šioje situacijoje? Ir ar galime kažkur pamatyti projektą.
Vendruoju atveju pastatams yra numatytas atstumas iki gretimo sklypo yra 3m. Šis atstumas turi būti didinamas po 0,5m už kiekvieną statomo pastato 1m aukštį didesnį nei 8,5m. Pvz 10,5m pastatas turi būti 4m atstumu iki sklypo. Jeigu teritorijų planavimo dokumentuose nėra nurodytas didesnis nei 3m atstumas, tai neviršijant 8,5m pastato aukščio (matuojama nuo žemės paviršiaus iki kraigo viršaus) galima statyti pastatą išlaikant 3m atstumą (matuojamas nuo labiausiai atsikišusios pastato konstrukcijos) iki sklypo ribos. Galimą pastato paskirtį nustato teritorijų planavimo dokumentuose nurodoma sklypo paskirtis (gyvenamoji, komercinė, rekreacinė ... ir t.t.). Visi suderinti projektai ir išduoti statybą leidžiantis dokumentai nuo 2019-01-01 yra viešai prieinami. Galima peržiūrėti www.planuojustatau.lt svetainėje
"Neypatingo" statinio statybos vs "nesudėtingo" statinio statybos
Statau du nesudėtingus statinius: gyv. namas - 78m2 ir pagalbinis ūkio pastatas - 53m2, abu pastatai derinti vieno projekto pagrindu. Projekto pavadinime statinio kategorija - "neypatingas" (jei gerai suprantu, todėl, kad bendras dviejų pastatų plotas viršija 80 m2). SLD nurodoma, jog leidimas statyti 1 nesudėtingą statinį ir 2 nesudėtingą statinį. Kaip vykdyti statybas - kaip "neypatingo" statinio, ar kaip "nesudėtingo" statinio? Nes procedūros skiriasi.
Pagal jūsų pateiktą informaciją galima spręsti, kad projekto pavadinime yra padaryta klaida. Jeigu tai atskiri pastatai, tai jų plotas negali būti sumuojamas, taip pakeičiant vieno/arba abejų pastatų kategoriją. Abu pastatai patenka į nesudėtingų pastatų kategoriją. Statyba vykdoma pagal šiems pastatams numatomus reikalavimus.
Namo projekto keitimas iš esmės
Jei planuojamas pirkti sklypas su projektu ir statybos leidimu, o norima statyti visai kitokio tipo namą. Kokius veiksmus reikia atlikti perkant sklypą? Ar nekyla keblumų keičiant projektą iš esmės?
Su sklypu nereikia atlikti jokių veiksmų. Norint atlikti esminius projekto pakeitimus, tenka daryti projekto korekciją ir tokiu atveju gauti naują statybą leidžiantį dokumentą.
Išlaikomas atstumas nuo servituto
Sveiki, turiu sklypa ir jame yra servitutas, ar butina islaikyt kazkoki tai atstuma? Ar tiesiog statyt palei servituta? Servitutas 6m plocio.
Jeigu servitutas patenka į jūsų sklypą, pastato statybos riba skaičiuojama nuo sklypo ribos. Tai bus 3m, arba kitoks atstumas, kuris nurodytas teritorijų planavimo dokumentuose. Pačio servituto jūs negalite užtverti. T.y. negalite riboti patekimą į servitutą (pagal tai kokia servituto paskirtis)
Sodo bendrijoje išlaikomi atstumai nuo kaimynų
Sklypas kampinis, sodo bendrija, sklypas 20 ant 30. Noriu statytis iki 80 kv. namą. Yra du keliukai ir du kaimynai. Kiek turiu atsitraukti nuo kaimynų ir nuo kelio, kad galėčiau statytis namą?
Minimalus leistinas atstumas pastato statybai yra 3m iki sklypo ribos. Jeigu teritorijų planavimo dokumentuose nėra nurodyta kitaip (atstumai gali būti ir daugiau nei 3m).
Statybos reikalavimai Pajūrio regioniniam parke
Laba diena. Norėčiau sužinoti kokie statybos reikalavimai Pajūrio regioniniam parke?
Projektuojamas ir statomas pastatas turi atitikti PRP reglamento reikalavimus. Pastato architektūra turi atitikti Mažosios Lietuvos tradicinės architektūros principus. Parke taip pat yra ribojamas sklypo užstatymo tankumas ir intensyvumas
Sodybos statyba žemės ūkio paskirties sklype
Turiu 0,5 ha žemės ūkio paskirties sklypą. Noriu statyti sodybą neviršijant 80 kv. m. Nuo ko pradėti ir kur kreiptis? Jei galima, paaiškinkite žingsnis po žingsnio.
Norint statyti žemės ūkio paskirties sklype, turi būti suformuota ūkininko sodyba. Kitu atveju negalima statyti žemės ūkio paskirties sklype. Reikia atlikti sklypo paskirties keitimo procedūras
Statybų leidimas moduliniam namui namų vados sklype
Ar reikalingas statybų leidimas moduliniam namui namų vados sklype? Jei ne ar yra kokių nors apribojimų?
Pastato konstrukciniai sprendiniai nenustato reikia/nereikia statybą leidžiančio dokumento. Gyvenamos paskirties pastatui statybą leidžiantis dokumentas yra privalomas visada, nepriklausomai nuo pastato konstrukcijos, namo ploto, kokiame sklype/teritorijoje yra statomas namas.
Gyvenamojo namo statyba be statybos leidimo
Iki 80kv. statybos leidimas nereikalingas. Statant namą kaip sodybą. 80kv. turi būti pati dėžutė ar gyvenamasis plotas 80kv.? Jeigu pats namas, tai gyv.plotas automatiškai mažėja, taip suprantu? Ir jeigu bus 80.5-82kv. tai jau reikia leidimo?
Jeigu namas yra gyvenamas, statybą leidžaintis dokumentas yra privalomas visais atvejais, nepriklausomai nuo to, koks yra namo plotas. Nustatant pastato plotą yra skaičiuojamas visų namo patalpų plotas. Negyvenamos paskirties pastatui iki 80kvm (ne miesto teritorijoje) statybą leidžiantis dokumentas nėra privalomas. Viršijus 80kvm atsiranda prievolė turėti statybą leidžiantį dokumentą.
Namo statyba dovanotame sklype
Gausime dovanų sklypą, kuriame norime statyti namą. Nuo ko pradėti? Kokie būtų pirmieji žingsniai?
Turi būti tinkama sklypo paskirtis. Žemės ūkio, komercinės, rekreacijos, miškų ūkio paskirties žemėje namo statyba negalima. Jeigu sklypo paskirtis yra tinkama, susiraskite projektuotoją, kuriam patikėsite savo namo projektavimą. Projektuotojas nebūtinai turi būti architektas.