Gyvenamojo namo, sodo namo ir sodybos skirtumai

Klausimas:
Laba diena, Kokie būtų statybos, rekonstrukcijos, žemės naudojimo, mokesčių ar galimų subsidijų skirtumai tarp gyvenamojo namo, sodo namo ir sodybos? Ar nusipirkus sodybą (nesant ūkininkui), ją galima rekonstruoti?
Komentarai:
Skirtumų yra nemažai.
1. Sodo sklypas: sodo sklypas yra žemės ūkio paskirties sklypas, kurio naudojimo būdas yra mėgėjiško sodo sklypas. Atkreipkite dėmesį į žemės ūkio paskirtį - panaikinus sodininkų bendriją tokie sklypai tampa ~6 arų žemės ūkio paskirties sklypais, kuriuose nuo to momento, kai likviduojama bendrija jokia statyba tampa negalima, nes žemės ūkio paskirties žemėje statyti turi teisę tik ūkininkai, kur yra nustatytas minimalus galimas žemės sklypo plotas ir kiti reikalavimai. Sodo sklype galima statyti: vieną sodo namą (iki 80m²) arba vieną vieno buto nesublokuotą gyvenamąjį namą, kurių maksimalus aukštis (tiek sodo namo, tiek gyvenamojo namo) negali būti didesnis kaip 8,5m. Taip pat sodo sklype galima statyti pagalbinio ūkio pastatus, kurių aukštis ne didesnis kaip 5m (apie tai plačiau - Sodininkų bendrijų įstatymas 6 straipsnis). Sodo sklypuose galiojantys reglamentai yra pagal rajono bendrojo plano sprendinius (užstatymo tankis, intensyvumas, leidžiamas aukštingumas) ir pagal STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ (jei rajono bendrajame plane nėra nustatytų minėtų rodiklių).
2. Vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijos (kitaip liaudyje vadinama "namų valda") - tokiame sklype galima statyti vieną vieno buto arba vieną dviejų butų gyvenamąjį namą (jei teritorijų planavimo dokumentai nenumato kitaip) ir pagalbinius ūkio pastatus. Namų valdos sklypo kilmė yra tikrai svarbus veiksnys, tai gali būti: dalinimas iš didelio sklypo arba detaliuoju planu, arba sklypų formavimo ir pertvarkymo projektu. Kas kart būtina nagrinėti šiuos atvejus, kadangi detalusis planas neturi galiojimo laiko ir jo nustatyti reikalavimai visada yra privalomi. O jei sklypas dalintas sklypo formavimo ir pertvarkymo projektu, tuomet būtina nagrinėtis ir rajono bendrojo plano sprendinius, nes minėtas projektas sklypą pjausto tarsi peiliu ir jokių sklypo naudojimo reglamentų nenustato, vadinasi, tokiame sklype reglamentai (užstatymo tankis, intensyvumas, leidžiamas pastatų aukštis) kinta kartu su rajono bendrojo plano sprendiniais - kas yra ne visada naudinga. Tokios paskirties sklypui būtina atkreipti dėmesį į komunikacijas: tarkim, jei detalusis planas yra numatęs, kad kvartale bus įrengtas vienas vandens gręžinys ir vienas nuotekų valymo įrenginys visiems sklypams, tai dėl kiekviename sklype įrengiamų individualių komunikacijų didelių vilčių nedėčiau, nes to neleidžia detalusis planas, ir būtų būtina keisti detaliojo plano sprendinius, kas toli gražu ne visada yra leidžiama.
3. Žemės ūkio paskirties žemė. Žemės ūkio paskirties žemėje statyti statinius turi teisę ūkininkai, parengę kaimo plėtros projektą ūkininko sodybos vietai parinkti. Šiuo metu galioja minimalus žemės sklypo plotas 50 arų, tačiau jau beveik aišku, kad netrukus šis plotas bus padidintas bent jau iki 2ha - kas yra itin svarbu, nes ne kiekvienas žemės sklypas yra tokio didelio ploto, o norint statyti, žemės sklypas turi būti 2ha viename gabale - negalima sumuoti kelių sklypų. Statyba: žemės ūkio paskirties sklype, parengus minėtą projektą galima statyti vieną vieno buto gyvenamąjį namą su priklausiniais (pagalbinio ūkio pastatais), kurie tarnauja pagrindiniam daiktui - gyvenamajam namui. Žemės ūkio paskirties sklypuose egzistuoja statybos eiliškumas - pirmiausia statomas gyvenamasis namas, o vėliau visi kiti statiniai.
Esama ūkininko sodyba: žemės sklypo ploto reikalavimas išlieka aktualus, bet esamoje sodyboje norint rekonstruoti pastatus ne visada reikalinga būti ūkininku ir ne visada reikalinga rengti kaimo plėtros projektą (jei tokio nebuvo parengta anksčiau) - teirautis savo konkrečiu atveju savo savivaldybėje. Ar galima didinti ar keisti pastatus (rekonstruoti), priklauso ar sklypui taikomos kokios nors specialiosios žemės naudojimo sąlygos (apsaugos zonos), kokio amžiaus yra statiniai ir ką numato rajono bendrojo plano sprendiniai (užstatymo tankis, intensyvumas, leidžiamas aukštingumas).

Apibendrinant: rajono bendrojo plano sprendiniai jums nebūtų aktualūs, jei sklypui galiotų detaliojo plano sprendiniai. O visais kitais atvejais - bendrasis planas yra tas dokumentas, kurį nuolat turėsite sekti ir nagrinėtis jo sprendinius. Detalieji planai dažnai nustato ne tik užstatymo tankį, intensyvumą, aukštingumą, bet ir komunikacijų rūšį, privažiavimo sprendinius, architektūrą, stilių, net stogų nuolydžius - todėl prieš sandorį turite išsinarplioti detaliojo plano sprendinius pilna apimtimi (nuo pirmo iki paskutinio puslapio).
Užsiregistravę
3393 specializuotų įmonių
A.C.
+3706*****81
Domina individualaus namo 88m2 projektas, ar jūs darote?
ja
ja********@***il.com
Sveiki Gal turite tipinį, kartotinį projektą 80 m2 namui, kurio pamato išoriniai matmenys yra: 7,68x11,86 m.?
se
+3706*****35
se***************@**il.ru
Laba diena. Sklypas 15m×40m. Adresas Bitėnų 3A, Vilnius. 3 aukštų, 6 butų, 150m2 užstatymo ploto. Kokia būtų namo visų projektu su visais leidimais ir t.t. kaina ?
se
+3706*****35
se***************@**il.ru
Laba diena, Kokia butu kaina daugiabučio (3 aukštu, 6 butu, apie 150m2 užstatymo ploto) namo projekto su visais pasiulimais, leidimais, darbo projektu ir t.t. kaina ? Adresas - Vilnius, Bitenu 3A. Ačiū.
my
0631***10
my**************@***il.com
Sveiki, turiu klausimą. Statausi ūkinį pastatą 2grupės nesudėtingą iki 80m2. Po matininkės kadastrinių matavimų bylos paruošimo ir išmūryto pastato matmenų pateikimo matyti, jog tarpatraminių sienų vidinis matmuo viršija 5 mm (6.05m), nes buvo naudoti siauresni blokeliai, negu buvo numatyta. Ar šiame įstatyme yra kažkokia paklaida ar griežtai laikomasi ne daugiau 6m? Ir šiuo atveju dėl 5mm jau įkrentama į kitą statinių kategoriją?
el
0648***76
el*********@***il.com
Planuoju statyti kaime garažą ir nežinau ar reikia projekto ar ne. 6m×6m, gaunasi 36 kvadratai, o aukštis bus 4.5m.
vy
0645***60
vy****@***il.com
Laba diena, noriu statybos leidimui gauti ar apsiimtumet daryti projekta gyvenimui namui 33-47kv. Tai butu dvišlaitis stogas, 5400×7100 pamatas ir su terasa.
da
+3706*****15
da*******@***il.com
Laba diena, Norėčiau gauti daugiau informacijos apie gyvenamųjų namų projektus apie 100kv su statybos leidimu.
da
+3706*****13
da*******@***il.com
Sveiki. Turiu sklypą Trakų rajone Aukštadvaryje šalia ežero. Sklypas yra žemės ūkio paskirties ir patenka į rekreacinę zoną. Jeigu aš teisingai supratau, ir noriu ten pastatyti kelis namukus, vienas iki 50kv. kitas 40kv., kiek kainuoja jūsų paslaugos gauti leidimą ir paprojektuoti du pastatus.
Sa
0782*****97
Sa************@***il.com
Laba diena, Norėčiau gauti daugiau informacijos apie šį Jūsų projekta.
Klasikinio - senovinio stiliaus namų projektavimas
Klasikinio - senovinio stiliaus namų projektavimas
Architektas Valdas Trinskis
87 atsiliepimai 87% rekomenduoja
7000 €
Architektas rengia gyvenamųjų namų projektus
Architektas rengia gyvenamųjų namų projektus
Architektas Lauras Paulauskas
669 atsiliepimai 86% rekomenduoja
1000 €
namuinspektorius_300x300px.gif
wienerberger_300x300px.gif
Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 425507 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3393
Iš viso buvo užduota 135069 klausimų
Gaukite pasiūlymus
iš 121 specializuotų įmonių